Tanımlar Üzerine Arama Motoru

Tanımlar Üzerine Arama Motoru

Arama motoru internet ortamında bir bilgiye erişmek için kullanılan bir mekanizmadır. Belirli bir anahtar kelime girilerek kolay ve hızlı bilgi birikimine ulaşılmaktadır. Dünyanın son zamanlar içinde geldiği son noktada teknolojinin geniş yer tutması ve her alanda kullanılması ile arama motorlarında gün içinde yapılan aramalar artmaktadır. İnternet kullanan herkesin gün aşırı bir veya daha fazla şekilde kullandığı bu mekanizma ile hızlı yoldan bilgilere ulaşılmak mümkündür.

Arama motoru üç bileşenden oluşmaktadır. Bunlar; web robotu, arama indeksi, kullanıcı ara birimidir. Arama motorunun günümüzde öne çıkan Google ve Yandex gibi çeşitli motorlar ile istenilen bilgiye erişilmektedir. Motor içinde olan anahtar kelimeler ile de çeşitli bilgiler ziyaretçilere sunulmaktadır. Teknolojinin en büyük bileşeninden biri olan arama motorları ile günümüz dünyasında çeşitlilik sağlanmaya devam etmektedir.

Arama Motoru Reklam Veren Bir Mekanizma İçinde

İnternet ortamında hedeflenen kitleye ulaşmak için arama motorları bir reklam aracı konumuna getirilmektedir.  Böylelikle daha az tıklama ve daha az zaman kaybı ile internette hedeflenen sitelere ve bilgilere ulaşım sağlanmaktadır. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde kullanılan Türkiye’de ise ilk sıralarda yerini her daim koruyan Google gibi büyük bir arama motoru içinde milyonlarca site gezinmektedir.

Her gün aranan bilgilerin aksine yeni yeni oluşan sitelerin arama motoru içinde yer alması ile sayıları gün arasında sürekli değişen bilgi aktarıma sahip siteler kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Üç bileşenli bir yapıdan oluşan ve insanlara yeni hizmeti getiren arama motorları üzerinde anahtar kelimeler ile zamandan tasarruf da sağlanmaktadır.

Günümüzde Artan Tıklanma İçinde Arama Motoru

Ülkemizde internet kullanıcılarının sayısının gün be gün artış gösterdiğini görmekteyiz. Bu durum bizlere arama motoru gibi bir takım terimlerin yaşamda sıklıkla kullanılmasına neden olmaktadır. Birçok insanın sadece internet ortamında saatlerce vakit harcadığı düşünüldüğü andan itibaren arama motorunun kapasitesinin ne denli geniş olduğunu da görebiliriz. İnternetin sıklıkla  kullanılan ve bilgilerin çeşitli ortamlarda paylaşımına imkan tanıyan bir platform olması nedeni ile ülkeler genelinde bir çok arama motoru geliştirilmeye devam edilmektedir. Ancak yıllardır en çok üzerinde durulan ve sürekliliğini her zaman koruyan Google gibi büyük bir arama motorunun işlevini hala daha koruması geniş bir bilgi aktarımı içinde olduğunu göstermektedir.

İnternet Ortamında Yenilikle Buluşan Bir Platform

Aranan bilgiler web siteleri içinde bulunmadığı takdirde arama motorlarında yapılan detaylı arama sonucu bilgilere ulaşmak mümkündür. Kimi zaman bazı sitelerin varlığı gerekli olan sitelere ulaşmayı imkansız hale getirmektedir. Ancak bir web sitesinin arama motoru içinde sürekliliğini koruması zaman ve mekan açısından da değerlendirilmelidir. İnternet ortamının paylaşma ve link verme platformu olarak da bilinmesi nedeni le arama motorları üzerinde başka alternatiflerinde oluşmasına zemin hazırlayan yöntemler geliştirilmektedir.

Yazar: Nurcan

www.bizimtek.com www.teknotimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir