Solar Sistemlerde Tam Sinüs İnverter

Solar Sistemlerde Tam Sinüs İnverter

Tam sinüs İnverter doğru akımı alternatif akıma farklı yollarla elde edilmiş olan elektriği kullanır hale getirmeye yarayan sistemdir. Günümüzde en iyi çevirici olarak bilinmektedir. Gerilim ve frekans değerleri farklılık göstermektedir. 220 volt enerji çıkışı sağlamaktadır. Sistem içerisinde kullanılan elemanların özelliklerine transformatörlerin ve devrenin sağlamış olduğu verime göre değişik frekanslarla karşımıza çıkmaktadır. Şebeke elektriğinin yanı sıra güneş enerji sistemlerinde ve rüzgar türbinlerinde kullanılan başlıca inverter çeşitlerine bakıldığında; tam sinüs inverter, kare dalga inverter ve sinüs benzeşimli inverterler kullanılmaktadır.

Tam Sinüs İnverter Özellikleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan güneş enerjisi ve rüzgar enerjilerinde kullanılan doğru akımı elektrik enerjisine çeviren inverterler diğer çeşitlerine bakıldığında size en iyi verimi sağlamaktadır. Çalışma frekansına bakıldığında 60 hız çalışma frekansı sunarak %95 oranında verimi size sunmaktadır. Bu sayede ekonomik olarak da önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Doğru akım girişleri 12, 24 ve 48 volt olarak bulunan akımları 220 volt alternatif akıma çevirebilmektedir. TV, çamaşır makinesi, buzdolabı, ütü, klima gibi daha birçok ürünü çalıştırabilmektedir. Güneş panellerinde birikmiş olan güneş ışınlarını en mükemmel şekilde değerlendirme fırsatı sunarak elektrik faturalarındaki düşüşlerden yararlanmanızı sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde mikro boyutlara indirilen bu ürünü birbirlerine paralel gelecek şekilde bağladığınızda daha iyi verim sağlandığı görülmektedir.

Tam Sinüs İnverter Faydaları

Tam sinüs inverter yüksek frekans devre teknolojisine sahip olduğu için uzun yıllar hiç sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Evlerde ve binalarda aydınlatmanın yanında tüm elektrikle çalışan aletlerinde çalışmasını sağlamaktadır. LCD dijital göstergesi, akü derin deşarj koruması, sabit saf sinüs çıkışı, akıllı fan soğutma sistemi, aşırı yük koruma sistemi, istenildiği anda yeniden başlatma fonksiyonu gibi teknolojik özelliklerinde birleşmesi ile birlikte size kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bunun yanında ekonominize de büyük katkı sağlamaktadır. İçerisinde yer alan başlama ve durma sistemi yavaş bir şekilde çalışmasından dolayı hiçbir şekilde darbe görmemektedir. Tam sinüs inverterlerin bakım ve onarıma gerek duyulmamaktadır. Devir değiştirmek için ek bir maliyeti yoktur. Hızı bir şekilde devir değişimi yapabilirsiniz. Oldukça uzun ömür ömürlü bir cihazdır. Tam sinüs inverter alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunların başında kullanacağınız enerji miktarının önceden bilinmesi gerekmektedir. Sistem çalışırken akünün aşırı ısınması ya da voltajın düşmesi durumunda dalgalanmaların olabileceği önceden düşünülerek %50 oranında daha çok enerji sağlayan invereterlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Böylece verimliliğiniz artacaktır.

Yazar: Nurcan

www.bizimtek.com www.teknotimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir