Sinsice telefon hafızasını dolduran WhatsApp verileri nasıl temizlenir?

Yoğun olarak WhatsApp kullanıyor ve uygulamanın da tüm paylaşım nimetlerinden yararlanıyorsanız, popüler mesajlaşma uygulaması telefon hafızanızı sinsice dolduruyor olabilir. Ancak telefon hafızasını gereksiz WhatsApp verilerinden arındırmanın da bir yolu var.

WhatsApp en sık kullandığınız uygulamalar arasındaysa veri depolama konusunda canınızı sıkacak derecede fazla içeriği kayıt altında tutuyor olabilir. Ancak sohbet uygulamasının sunduğu gelişmiş ayarlar sayesinde hangi veriyi sileceğinizi dahi seçebiliyorsunuz. Üstelik çok basit bir şekilde. Uygulamanın “Ayarlar” sekmesine girdiğinizde karşınıza “Veri ve Depolama Kullanımı” diye ayrı bir seçenek çıkıyor. Buraya tıkladığınızda Veri ve Depolama kullanımına ilişkin ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Örneğin “Medyayı otomatik indir” seçeneğinde her bir içerik için ayrı seçim hakkı sunuluyor. Fotoğraflar için hücresel veri ve Wi-Fi ’ı kullanırken belgeler için sadece Wi-Fi seçilebiliyor. Ancak bizim ilgilendiğimiz kısım, bu alanda bulunan “Depolama Kullanımı” seçeneği.


Depolama Kullanımı ’na girdiğinizde, WhatsApp grup konuşmaları ve bireysel konuşmalar olmak üzere silinmemiş tüm konuşmalarınızı listeliyor ve telefonunuzda ne kadar yer kapladığını yazıyor. Konuşmalardan herhangi birine girebilir, o konuşmada yer alan metin, fotoğraf, GIF, video, sesli mesaj ve belgenin ne kadar veri kapladığını görebilirsiniz. Ancak daha da güzeli bunları silebiliyor olmanız. Tüm bu verilerin göründüğü ekranın en altında “Yönet” diye ayrı bir seçenek bulunuyor. Buna basarak her bir veriyi ayrı ayrı silebilirsiniz. Örneğin metni tamamen silip fotoğrafları saklayabilirsiniz. Ya da metni ve fotoğrafları saklayıp videoları silebilirsiniz. Tüm konuşmayı silmek istemeyenler için birebir.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir