Samsung, 100 km/s hızla giden trende ilk 5G gösterimini gerçekleştirdi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, geleceğin bağlantı teknolojisi 5G üzerinde en çok çalışan firmalar arasında başı çekiyor. Bu konuda KDDI ile ortaklık kuran şirket, kısa süre önce hareket eden trende ilk 5G gösterimini gerçekleştirdiğini duyurdu.

Bu önemli gösterimin 17 – 19 Ekim tarihleri arasında Japonya Saitama ’da yapıldığı belirtiliyor. Amacı için Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi KDDI ile bir araya gelen Samsung, 100 km/s hızla giden trende ilk 5G testinin altından sorunsuz bir şekilde kalktıklarını belirtiyor. Test için 1.5 kilometrelik tren hattını kullanan ikili, süreçte 5G router (CPE), radyo erişim ünitesi (5G Radyo), sanallaştırılmış RAN ve sanallaştırılmış çekirdekten oluşan şirketin henüz son kullanıcıya hazır olmayan 5G çözüm paketi kullanılmış. Gösteri sırasında tam 1,7 Gbps aktarım hızına ulaşan firma, yüksek hızda seyreden trene 8K video indirmeyi ve yerleşik kameradan 4K video yüklemeyi başarmış.

Samsung, 5G teknolojisiyle mobil hayatı hızlandıracak

Samsung ’un denemede elde ettiği değerler gerçekten umut verici görünüyor. Bu alanda çalışmaya devam eden teknoloji devi, yeni nesil bağlantıyı 2020 yılında hayatımıza sokmak istiyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla 5G ’nin 2020 yılında Türkiye‘de de kullanıma geçirilmesi hedefleniyor. Ancak bu Türkiye ’de olduğu gibi dünya genelinde çok kolay yapılabilecek bir şey değil. 5G çok ciddi altyapı çalışmalarına ihtiyaç duyuyor. Ancak yine de gelecek çok daha hızlı olarak gibi görünüyor.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir