El İşçilik Ürünlerinden Yemeni

El İşçilik Ürünlerinden Yemeni

Yıllarca kullanılan yemeni kadınlarımızın, annelerimizin, büyüklerimizin evlerde sıklıkla kullandığı ve ördüğü el işi ürünlerinden bir tanesidir. Kimi zaman süs eşyası olarak kullanılan kimi zaman da ürünler üzerine işlenerek farklılık yaratması amaçlanan danteller kullanılarak zenginleştirilmektedir. Artık eskisi kadar üretimi çok sık olmasa da yine de belli bir kesim tarafından işlenmekte ve piyasada yerini almaktadır.

Kadınların başlarına örttüğü ya da boyunlarına aksesuar ürünü olarak taktıkları yemeni el emeğinin en dikkat çeken ürünleri arasında yerini almaktadır. El işçiliğinde kadınların öncelikle evlerde küçük çaplı olarak üretimine başladıkları ve zaman geçtikçe birçok kesim tarafından tercih edilmesi nedeni ile daha fazla evde ve kurulan birçok işyerinde üretimine devam edilmektedir. Evlerde maddi bir kazanç sağlaması  ve ev bütçesine destek olması açısından da yemeni üretimi hala daha devam etmektedir.

Kadınların Ellerinden Çıkan El İşçilik Eseri

Yemeniler, oya işlemeli ve düz işlemeli olarak ikiye ayrılmaktadır. En çok kullanılanı ve çeyizlerinde vazgeçilmezi olan oya işlemeli yemenidir. Bu  türleri evlerde, mahallelerde, çeyizlerde kullanılmaktadır. Kenar işçiliği dantelli ve oyalı olan yemeni çeşitleri diğer düz çeşidine göre daha pahalıdır. Ancak görsellik açısından bakıldığı zaman oya işlemeli yemeni daha renkli ve kullanışlı görünmektedir.

Yemeninin diğer adı ile de bir çeşit örtü modelidir. Her kesim tarafından da farklı amaçlarla kullanılsa dahi başörtüsü şeklinde kullanımı ile yaygınlaşmıştır. Fabrikaların işin içine girmesi ile oya işlemeli türü de fabrikaların seri üretimi ile üretilmeye de başlanmıştır. Bu durum el işi ile yapılan ürünlerin bir nebzede olsa geri planda kalmasına neden olmaktadır.

Günümüzün Vazgeçilmezlerinden Yalnızca Bir Tanesi 

Yemeni yapımı ve işlemesi basit gibi görünmektedir. Ancak zahmetli ve uğraş gerektiren bir el işi ürünüdür. Bu yüzden küçük bir alanda başlanmıştır. Zaman geçtikçe çeşidinin artması ve farklı ülkeler de tanınması ile daha çok ilgiyi üzerinde toplamıştır. Kadınlarımızın el işlemelerinde ve yapımında öne çıkmalarında el işçiliğinde başarılı ürünlere imza atmaları yer almaktadır.

Yemeni oya işlemeli olarak genellikle kullanılmaktadır. El sanatı ürünlerine olan rağbetin her geçen an içinde biraz daha artış göstermesi ülkemize yeni ve değişik bir piyasanın oluşması için adım atılmasını sağlamıştır. El işçilik ürünlerinden bir tanesi olarak ve kadınların başlarını örtmek için kullandıkları bu ürünler gün geçtikçe süs, aksesuar ürünü olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

El İşlemelerinde Ürünler Arası Farklılıkların Geçişi

 

Yemeni tığ ile işlenerek de şekillendirilmektedir. Emek ve zahmetin ürünü olarak da kendini göstermektedir. Bu nedenle bir el işi yapılırken basit olarak adlandırılmamalıdır. Her ürünün tamamlanma süresi de farklılık göstermektedir. Kadınların gündelik yaşam içinde güzel bir görsel olarak da kullandıkları yemeni ile yenilikler tanıtılmaya devam edilmektedir. El işçiliği ile üretilen ve zamanla birçok kesimin ilgisini üzerinde toplayan dantel, oya, havlu kenarı vs.. gibi ürünlerin görsel bir alanda zenginliği simgelemesi de önemini artırmaktadır.

Yazar: Nurcan

www.bizimtek.com www.teknotimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir