Bir Çocuğun Annesi ile Olan İlişkisi Nasıl Olmalı?

Bir Çocuğun Annesi ile Olan İlişkisi Nasıl Olmalı?

 

Bir çocuğun gelişimi, fiziksel sosyal, duygusal ve bilişsel / zihinsel olmak üzere birçok yönü kapsar.

 

Çocukların her yönüyle gelişebilmesi için, her alanda desteklenmesi ve bu teşvik için en sık sorumlu olan kişinin anne olması gerekir. Anneler, hem geleneksel hem de tek ebeveynli ailelerde birincil bakıcı olma eğilimindedir ve bu nedenle çocuklarıyla birlikte herkesten daha fazla vakit geçirir.

 

Bu nedenle anneler, çocuklarının büyümesi konusunda eşsiz bir konuma sahiptir ve genellikle çocuklarıyla birlikte geliştirdikleri bağlar tüm gelişim alanlarını etkiler. Annelerin ve çocuklarının genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç saat içinde bağ kurdukları söylenir. Bir anne ve çocuğu arasındaki bağın ya da güvenin gelişmesi, ikilinin bir araya getirildiği andan itibaren başlar 🙂

 

Bu süre zarfında anneler genellikle çocuklarını emzirirler ve onları kendilerine yakın tutarlar, böylece anne ve bebek ikilisi, bebek için hayatının ilk önemli saatleri ve günleri için fiziksel temas halinde olması anlamına gelir. Annelerin ve bebeklerinin doğumdan hemen sonra temas halinde olmamasının birçok nedeni vardır. Doğumla ilgili komplikasyonlar veya tıbbi tedavi gerektiren erken doğan bir bebek için fiziksel bir mesafe çeşitli mikropların ve hastalıkların bulaşmasına neden olabilir.

 

İlk altı ayda bir bağlanma süresi çok fazladır, bu nedenle anneler çocuklarıyla anında bağlantı kurmak için baskı hissetmemelidir.

 

Konu ile ilgili konuşan Miniokids eğitmenleri anne ve çocuk ilişkisini geliştirmek için yeni yöntemlerin de kullanıldığını, bebeğin büyüdükçe çeşitli oyunlar vasıtasıyla da gelişimine katkı sağlandığının tespit edildiğini söylüyor.

 

 

 

 

Yazar: Nurcan

www.bizimtek.com www.teknotimi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir